0
0
0

Зелений чай: користь та шкода

 Зелений чай: користь та шкода

Зміст

1. Чим корисний зелений чай

2. Шкода зеленого чаю

3. Склад зеленого чаю

4. Кому не можна пити зелений чай

5. Як правильно заварювати зелений чай

6. Як вибрати зелений чай

7. Заключення

Напій, званий зеленим чаєм, з'явився у Китаї сотні років тому і сьогодні поширений у всьому світі. Чому ж він такий популярний, чим відрізняється від інших зборів чаю — чорних чи червоних? А головне, у чому корисні властивості зеленого чаю, чи він нашкодити? Спробуємо розібратися.

На відміну від звичного для багатьох чорного чаю, справжній зелений чай не проходить через окисні реакції за участю ферментів. Тому у напою не яскраво-терпкий, а порівняно м'який трав'яний смак із різноманітними нотками.

Напій представлений різними сортами, з яких одні - освіжаючі, інші злегка терпкі, треті квіткові, пряніші або розслаблюючі.

Чим корисний зелений чай

Користь зеленого чаю

Зелений чай сприяє уповільненню появи зморшок та старіння організму на клітковому рівні, завдяки потужним антиоксидантам в його складі. Він покращує витривалість організму та допомагає спалювати жири від час фізичних тренувань. Окрім того, зелений чай стимулює мозкову діяльність та підвищує працездатність, зміцнює імунну систему, сприяє очищенню організму від токсинів та вільних радикалів, позитивно впливає на психічне самопочуття та заспокоює нервову систему. 

Ось тільки найвідоміша користь зеленого чаю, яка актуальна з урахуванням його природних властивостей:

  • кофеїн, що входить до складу, надає сил й підтримує активний стан - фізичний та психологічний;
  • нормалізується обсяг холестерину – знижується загрозу захворювань серця та судин, набору зайвої ваги, виникнення пухлин;
  • зміцнюється імунітет, організм краще чинить опір різним патологіям;
  • антиоксиданти уповільнюють старіння організму, у тому числі процеси, через які виникає деменція.
  • органи зору також стають здоровішими, з меншим ризиком виникає глаукома.

Шкода зеленого чаю

Шкода зеленого чаю

Поряд з користю відзначається й шкідливість зеленого чаю в деяких ситуаціях:

  • надлишок кофеїну, а саме теїну, хоч він більш м'якший за звичайний кофеїн, але також здатний завдати організму шкоди. При дуже частому вживанюю кріпкий зелений чай може викликати втомленість, тошноту та сонливість;
  • обсяги мікроелементів можуть порушуватися через надлишок таніну, тому для шлунка і в цілому для організму краще вживати напій приблизно через годину після їжи, а не відразу після неї;
  • роздратування слизових може виявитися критичним при виразкових хворобах та патологіях кишечника, але й без них зелений чай натщесерце без подальшої їжі - зовсім не так корисно, як пишуть автори деяких радикальних дієт.

Парадоксально виглядає медично підтверджений факт: при хворобах серцево-судинної системи або очей пити такий чай варто обережно. Крім того, не рекомендовано цей напій у холодному вигляді.

Добова норма зводиться приблизно до літра, що відповідає трьом, максимум чотирьом звичайним чашкам. Перевищення цієї планки може спричинити збитки для організму.

Склад зеленого чаю

Склад зеленого чаю

У вихідному вигляді та при правильному заварюванні листя зеленого чаю містять:

  • Каротиноїди, що виконують функцію антиоксидантів.
  • Танін – речовина, яка допомагає позбутися безсоння, сприяє стабільній роботі нервової системи, підвищує апетит та допомагає боротися з депресією.
  • Аскорбінову кислоту, якої в зеленому чаї в 4 рази більше, ніж у цитрусових, а завдяки наявності у складі вітаміну Р, організмом краще засвоюється вітамін С.
  • Мікроелементи такі як кальцій, йод, фосфор, марганець, фтор, цинк, мідь, йод.
  • Вітаміни групи В, А та С, які підтримують здоров'я та структуру шкіри, волосся, регулюють рівень цукру в крові, покращують роботу травної, кровоносної та нервової системи. А також містить у невеликій кількості вітаміни Д та Е.
  • Вітамін РР, який покращує апетит та роботу мозку, знижує рівень холестерину, а також сприяє розширенню судин та надає допомогу у рятуванні головного болю.

У цьому калорійність однієї чашки у середньому вбирається у двох калорій. Ось чому цей напій рекомендують під час дієт для цілеспрямованого схуднення. Якщо врахувати, що він ще й діє як сечогінний, стає очевидною здатність виводити зайву вологу з організму. Правда, і тут важливо дотримуватися балансу, щоб користь не перейшла на шкоду.

Кому не можна пити зелений чай

Кому не можна пити зелений чай

На відміну від багатьох напоїв, шкода зеленого чаю для чоловіків та жінок може бути однаковою. Головні рекомендації:

  • погано працює нервова система, порушений сон – краще не ризикувати та не пити такий напій;
  • цей чай протипоказаний тим, хто приймає медикаменти для розрідження крові;
  • здатний підвищити тиск до критичних планок, якщо тиск й так вище норми, посилити патології (за наявності) печінки та нирок;
  • суміш зеленого чаю з алкоголем - свідомо поганий рецепт, так само як при додаванні кави або енергетиків.

Не рекомендовано пити цей зелений чай більше норм вагітним жінкам та молодим мамам, які годують дітей грудьми.

Якщо є сумніви щодо того, чи можна чи не можна, то розумніше звернутися до терапевта за консультацією.

Як правильно заварювати зелений чай

Як правильно заварювати зелений чай

Основні дії, які потрібно виконати:

  1. Закип'ятити воду, поки вона не почне трохи пузиритися. Охолодити окріп протягом десяти хвилин. Потім краще залити його в термос для збереження температурного оптимуму.
  2. Обдати окропом ємність для заварювання. Майстри рекомендують також прогрівати піали чи чашки.
  3. Засипати в ємність сухе чайне листя з розрахунку в середньому 6-8 г на 0,2 літра. Завжди можна експериментувати із обсягом, щоб знайти потрібну пропорцію.
  4. Долити води до того рівня, щоб чайне листя було закрито. Відразу злити! Цю воду не п'ють, бо вона лише промиває та розігріває чай.
  5. Знову залити окріп, накрити ємність кришкою та настоювати від п'ятнадцяти секунд і довше. Після цього розлити по чашках й можна пити.

Тривалість витримки варіюється: чим довше тримати, тим міцніший напій вийде. Проливать можна кілька разів, поступово збільшуючи тривалість настоювання. Тут важливо не перестаратися, інакше напій набуде гіркуватий присмак: його не повинно бути.

Як вибрати зелений чай

Як вибрати зелений чай

Декілька критеріїв, на які потрібно звертати увагу, підбираючи чайне листя:

  • Країна, де зібрано чай. Тут не варто відразу згадувати Індію та Індонезію: через традиції там збирають в основному чорні сорти. Хоча індійський зелений чай теж є. Але найчастіше зустрічаються зібрані у Китаї, рідше у Японії чи Кореї, і навіть Півдні Росії.
  • Сорт. Точну кількість сортів навряд чи можна визначити. Найбільш популярні: Люй Чжу (листя скручені кульками, нотки фруктові та м'ятні), Бі Ло Чунь (збирається навесні, нотки карамелі), Лун Дзін (теж зібраний навесні, нотки квітів), Маофен (аромат конюшини). Також дуже популярні Те Гуань Інь, який деякі частково відносять до червоного чаю, і японський Матча - злегка терпкий, з невеликою насолодою в смаку.
  • Загальний вигляд. Справжній, оригінальний зелений чай має бути буквально зеленим. Важливим є саме такий колір зеленого чаю, а не коричневий. Листя повинно мати приблизно однаковий відтінок та розмір, в них не повинно бути гілок та кори. Якщо листя не ламається, а кришиться в порошок (або порошок вже присутній) - збір сильно пересушений.
  • Зберігання у магазині. Чайне листя не можна зберігати в пластиці, як і в прозорих банках зі скла: пряма дія сонячних променів губить смакові нотки та аромат. Допустимі непрозорі скляні банки, але найкраще — коробки з жерсті із щільно закритими кришками. Також у магазині має бути прохолодно та сухо, не душно; саме повітря має бути свіжим, без сторонніх запахів.
  • Час збору та упаковки. На відміну від багатьох напоїв та продуктів, зелений чай не потрібно витримувати якнайдовше. Навпаки, в процесі надто довгої взаємодії із зовнішнім середовищем він втрачає початковий букет смаку та аромату. Тому найкраще купувати чайне листя, зібране не більше ніж шість місяців тому.

Можна також звернути увагу на пору року, коли збирали чай. Якщо навесні він, швидше за все, буде ніжним та легким. Якщо влітку — настій буде насиченим й трохи терпким. Ну а якщо восени — цілком можливо, напій вийде з невеликою гіркуватістю.

Заключення

Зелений чай, що з'явився багато століть тому, й сьогодні має безліч поціновувачів. Головне, знати користь та шкоду, не перестаратися з порціями. А ще важливо правильно заварювати збирання - зрозуміло, вірно його обравши. Тим більше, що сортів безліч — хто знає, який вдасться спробувати найближчого разу.

Відгуків:
Схожі статті
19.01.2021
Що таке алкалізований какао порошок та чим він відрізняється від натурального
Що таке алкалізований какао порошок та чим він відрізняється від натурального
Натуральне какао - це натуральний порошок з смажених какао-бобів. Алкалізіованний какао-порошок - це какао-порошок голландського виробництва, який виготовляється з какао-бобів, промитих в лужному розчині карбонату калію...
10.05.2021
Що таке пастила? Чим корисна пастила та як її приготувати
Що таке пастила? Чим корисна пастила та як її приготувати
Натуральна пастила - це відмінні ласощі для тих, хто хоче правильно харчуватися, при цьому не додавати зайві кілограми. В її складі - фрукти, ягоди або овочі, які містять безліч вітамінів, мікроелементів...
11.07.2021
Чому потрібно їсти фрукти та овочі
Чому потрібно їсти фрукти та овочі
Це пов'язано з тим, що у фруктах та овочах міститься багато всього, що потрібно нашому організму, наприклад: вітаміни, мінерали та клітковина, а також важливі антиоксиданти та фітохімічні речовини. Ще одна велика перевага щоденного вживання достатнь..